top of page
  • Yazarın fotoğrafıBetül Varol

Öz Büyücüsü

Güncelleme tarihi: 4 May 2020

“Gökkuşağının ötesinde, mavi kuşlar uçar ve düşlediğin hayaller bir gün gerçekten gerçekleşir”. Oz Büyücüsü filminin unutulmaz şarkısıdır: Somewhere Over The Rainbow.

Masalda kendine bir kalp arayan Teneke Adam’ın, zeki olmak isteyen Korkuluk’un, cesarete muhtaç Aslan’ın ve evininin yolunu kaybeden Dorothy’nin tesadüflerle bir araya gelmeleri ve aradıklarını kendilerine verebilecek kişi olan Oz Büyücüsü’nü bulmak için yaptıkları serüven anlatılır.

Masalın sonuna gelindiğinde Oz Büyücüsü’nün bir şarlatan olduğunu (gerçekte güçlerinin olmadığını) öğrenirler. Ancak yolculukları sırasında öyle zorlukları, başarıyla atlatırlar ki Korkuluk aslında ne kadar zeki olduğunu, Aslan başından beri cesaretin kendi içinde olduğunu fark eder, Dorothy ise dostlarının yardımıyla evine döner. Teneke Adam’ın “Artık bir kalbim olduğunu biliyorum, çünkü kırıldı” sözleri, masalın ne demek istediğini bize fazlasıyla anlatır. Aslında istedikleri her şeye sahiptirler ve ihtiyaçları olan tek şey “bilmek”tir. Tıpkı biz insanlar gibi.

Sevgi isteriz, aşk isteriz; kendimizi sevmeyi bilmeden.

Şefkat isteriz, kendimizi affetmeden.

Anlayış bekleriz, kendimizi yargılamayı, suçlamayı bitirmeden.

Bilge olmak isteriz, bildiğimizi içimize işlemeden.

Akıl versinler isteriz, Öz’de, ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahip olduğumuzun farkında olmadan.

Özetle; kendimize vermediklerimizi başkalarından bekleriz.

Oysa gerçek büyücü, Öz Büyücü, kendini tanıyandır. Cesurla korkak arasındaki farkı bilir ve korkularına rağmen adım atar. O özsorumluluk, özdisiplin, özgüven sahibidir. İlhamı kendinde bulan ve Yol’u olandır. Hayal eden ve onu gerçekleştirmek için harekete geçendir.

Ve şarkı devam eder: “Gökkuşağının ötesinde, senin görmeye cesaret ettiğin rüyaları neden, neden ben görmeyeyim?”

Betül Varol

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Uyanış

bottom of page