top of page
  • Yazarın fotoğrafıBetül Varol

Utopian


MS 16.12.2017. Uzaylıların işgali tam 67 yıl önce başladı. Öyle tuhaf bir işgaldi ki, Utopialılar işgal edildiklerini bile anlamadılar. Öncelikle uzaylıların hepsi kendilerine benziyorlardı, hatta aynı dili konuşuyorlardı. Utopialılar daha önce de aynı düşmanın saldırısıyla karşı karşıya kalmışlardı ama o zamanlar o iğrenç, sümüklü, yeşil yaratıklar içlerine karışmayı becerememişlerdi.


Nihayet uzaylılar yaptıkları “Kapitalismus” virüsü ile insanların aralarına sızmayı başardılar. Pek çok Gezegenliyi dışları hâlâ insansı da olsa, ruhlarını tamamen değiştirdiler. Dönüşenleri Utopia’ya yönetici olarak atadılar. İşleri gene de kolay değildi. Korku salmak, asmak ve kesmek bile yeterli değildi tamamen ele geçirmek için Utopia’yı. Uzun yıllar sömürmek ve kaynakları gezegenden çıkarabilmek için daha fazlasına ihtiyaç vardı. Öyle bir hale gelmeliydi ki halk sorgulamamalı ve itaat etmeliydi.


Bunun en kolay ve etkili yolu insan evladının sahip olduğu en kıymetli hazineleri olan “Gerçek Bilgi” ve “Hayal Gücü”nü çalmaktı. Kitaplardan, dergilerden, gazetelerden ve okullardan yavaş yavaş hazinelerini çaldılar. Sabırla bekledikleri yıllar meyvelerini verdi ve dönüşüm gerçekleşti. Halk tam istedikleri gibi “Zombi”ye dönüşmüştü. Düşünmüyor, sorgulamıyor, okumuyor, daha iyisini istemek aklına gelmiyordu. Tüm kaynaklar hortumlarla uzaylı gemilerine aktarılıp, gezegenlerinden götürülürken seyrediyorlardı.


Virüse bağışıklığı olan küçük bir grup ise yılmadan savaşmaya ve “Bilgi” ve “Hayal Gücü” çalınmış halkı çaresizce uyandırmaya çalışıyorlardı. Utopian da bağışıklar arasındaydı ve gezegen, gezegen gezip halkından çalınanları arıyordu. Kendi neslinin kayıp olduğunun farkındaydı ama en azından sonraki nesillere bir umut olabilirdi. Aksi halde Gezegen tamamen yok olacaktı. Çünkü cehalet Utopia’nın insanlarını birbirine düşürmeye başlamıştı. Uzaylılar bile bu sonuç karşısında şaşkındı. Sonuç beklentilerinin ötesindeydi.


Utopian ve bağışık arkadaşları evrenin her köşesini arayıp, çalınan tüm hazineyi Gezegen’e getirmeyi başardı. Bilgi ve Hayal Gücü yükselirken Zombi’ye dönen halk iyileşmeye, etrafında olan biteni görmeye başladı. Artık herkes yeniden insandı ve hep birlikte Uzaylıları ait oldukları yere gönderdiler. Utopian ise son nefesine kadar “Bilgi ve Hayal Gücü” hazinesinin artması için çalıştı.


2067’de başka bir boyuta geçtiğinde, Utopian’ın başucu taşında Kurucu’nun şu sözü yazar:

“Yaşamda en gerçek kılavuz, ilimdir”.


Betül Varol

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Uyanış

bottom of page